Filtr n99 – wkład do maski antysmogowej

Smog to substancja stworzona z mgły, spalin pojazdów, dymu z kominów fabrycznych i domowych, kurzu oraz innych szkodliwych gazów, cząstek organicznych, a także nieorganicznych.
Tworzy się szczególnie przy bezwietrznej pogodzie, niskim ciśnieniu atmosferycznym oraz przy dużym nagromadzeniu się sprzyjających smogowi czynników.

Szkodliwy smog

Wiszący nad miastem smog stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkających w jego obrębie ludzi – stał się przyczyną wzrostu zachorowań na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, chorób serca i układu krwionośnego, nabytej astmy oskrzelowej i wielu innych chorób. Wini się go również za niską masę urodzeniową noworodków oraz utajone wady wrodzone.
W przypadku podwyższonego stężenia substancji szkodliwych zawartych w smogu, zaleca się niewychodzenie z domu, który jest w miarę bezpiecznym schronieniem, natomiast jeżeli wyjście z mieszkania jest nieuniknione, należy zaopatrzyć się w maski antysmogowe, zawierające filtr wyłapujący szkodliwe substancje.

Maska antysmogowa z filtrem n99

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów masek z różnymi filtrami, lecz szczególnie polecany jest filtr oznaczony symbolem n99. Oznaczenie to określa w jakim stopniu zatrzymywane są zanieczyszczenia i w tym wypadku jest na poziomie 99,99%, co jest bardzo wysoką skutecznością. Dzięki tej informacji można mieć pewność że znakomita większość szkodliwych substancji nie trafi do płuc oddychającego, lecz zostanie zatrzymana w jednej z warstw filtra.
Filtr n99 zawiera aktywny węgiel filtrujący powietrze z zanieczyszczeń chemicznych, natomiast do wyłapania cząsteczek stałych służą odpowiednie warstwy składające się na dany model filtra.

Tego typu filtry sprzedawane są w kompletach po kilka sztuk w paczce, gdyż należy go co pewien czas wymienić na nowy.